Algorytm automatyzujący koncepcyjne prace urbanistyczne

Absolwent kierunku Gospodarka Przestrzenna na naszym Wydziale, mgr inż. Łukasz Kochański, wraz z dr. inż. Andrzejem Borkowskim, opublikowali wysokopunktowany artykuł na łamach Journal of Engineering Design, traktujący o automatyzacji procesów urbanistycznych.

Procesy projektowe oparte na projektowaniu parametrycznym i generatywnym pozwalają na generowanie, analizowanie i poprawianie wielu alternatywnych rozwiązań. Celem opracowanego algorytmu było zautomatyzowanie procesu opracowywania koncepcji urbanistycznej dla wybranych lokalizacji zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten, rozporządzenia i inne źródła stanowiły wytyczne dla opracowywanego programu. Program generujący rozwiązania rozpoczyna się od pobrania danych, a następnie tworzone są obiekty geometryczne, które mają ze sobą odpowiednie relacje. Na koniec wyniki są oceniane na podstawie obliczonych wskaźników i tworzone są kolejne iteracje, biorąc pod uwagę najlepsze opcje. Proces ten musi być nadzorowany przez człowieka, ale wraz z rozwojem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji i sztucznej inteligencji, automatyzacja będzie postępować, zmniejszając wysiłek człowieka. Wyniki badania zostały zestawione i porównane z innymi eksperymentami w dogłębnym przeglądzie literatury.

Autorzy badania zachęcają naukowców i praktyków do korzystania i modyfikowania dostarczonego algorytmu. W miarę jak jego stosowanie programowania wizualnego rośnie i staje się bardziej wyrafinowane, może stać się innowacyjnym narzędziem dla urbanistów. Przy jednoczesnym szybkim rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, istnieje uzasadnienie dla jeszcze większej automatyzacji pracy koncepcyjnej wykonywanej przez planistów. Wykorzystanie tego typu rozwiązań może być szansą na zachowanie ładu przestrzennego w harmonii z uwarunkowaniami społecznymi i gospodarczymi. Uwzględnienie tak wielu czynników jest trudne, ale wysiłki badaczy powinny być skierowane właśnie w tym kierunku.

Artykuł opublikowano na łamach Journal of Engineering Design (100 pkt. MNiSW, Citescore 4.6, IF 2.7) - absolwent GP mgr inż. Łukasz Kochański i dr inż. Andrzej Szymon Borkowski: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09544828.2024.2303282?src=exp-la