28. Festiwal Nauki na Wydziale Geodezji i Kartografii PW

W dniach 20-29 września 2024 r. odbywa się 28. edycja Festiwalu Nauki. Współorganizatorem wydarzeń w ramach Festiwalu jest Wydział Geodezji i Kartografii. Patronem tegorocznej edycji jest Władysław Zamoyski, polski działacz społeczny, fundator Zakładów Kórnickich, członek założyciel Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie. W drodze licytacji wykupił znaczną część Tatr Polskich, to dzięki niemu w granicach Polski znalazło się Morskie Oko.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z tegoroczną bogatą ofertą aktywności przygotowanych przez pracowników i studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Cykl otwartych wykładów popularnonaukowych:

Seminarium Naukowe pt. „Prowadzenie badań interdyscyplinarnych na obszarach obozów zagłady”

• Na seminarium zostaną przedstawione najnowsze wyniki badań z prac terenowych prowadzonych w miejscach pamięci, tj. m. in. na obszarze Obozu Zagłady Treblinka II, Obozu Zagłady w Bełżcu.
  • Seminarium będzie towarzyszyła wystawa zdjęć z badań prowadzonych w 2024 roku przez Wydział Geodezji i Kartografii PW na terenie obozu zagłady w Treblince. Prezentowane materiały powstały w ramach projektu pt. „Nowe komory gazowe oraz ruszty paleniskowe: badania poszukiwawcze i inwentaryzacyjne na obszarze Obozu Zagłady Treblinka” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2024 roku.
  • Prelegentami będą m. in. pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii, przedstawiciele Muzeum Treblinka, przedstawiciel Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, prezes Fundacji Zapomniane, archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i firmy Wykop na poziomie.
  • Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Seminarium, które będzie okazją do wysłuchania interesujących prelekcji dotyczących prowadzenia interdyscyplinarnych badaniach naukowych w obszarach istotnych dla dziedzictwa kulturowego.
  • Prowadzi dr inż. Sebastian Różycki.
  • Gdzie i kiedy? Gmach Główny PW, sala 309 - wtorek 24.09 o 10:00

Czy na tym zdjęciu jest pingwin? Czyli o postrzeganiu obrazu. - Czy komputer może rozpoznać obiekty na zdjęciu tak samo jak człowiek? A może dostrzega więcej niż ludzkie oko...?

• Prowadzi dr hab. inż. Przemysław Kupidura, prof. PW.
  • Gdzie i kiedy? Gmach Główny PW, sala 309 - środa 25.09 o 17:00

Jak jest naprawdę? Tam gdzie proste są krzywymi i czy wynikom pomiarów można wierzyć? - Czyli o różnych źródłach błędów, postrzeganiu rzeczywistości, iluzjach i błędach poznawczych w kontekście pomiarów geodezyjnych

• Prowadzi dr inż. Krzysztof Karsznia.
  • Gdzie i kiedy? Gmach Główny PW, sala 309 - czwartek 26.09 o 17:00

Lasery w geodezji - Czyli laser niejedno ma imię, a więc o tym do czego używają ich geodeci. No i niech w końcu ktoś nam o tym powie jak to z nimi jest: czy lasery są niebezpieczne?

• Prowadzi dr inż. Krzysztof Karsznia.
  • Gdzie i kiedy? Gmach Główny PW, sala 309 - czwartek 26.09 o 18:30

Warsztaty tematyczne (liczba uczestników ograniczona):

Poznaj świat fotografii z Focusem!

• Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Klubu Filmowo-Fotograficznego „Focus, które odwiedzić będzie można 21 września w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej od godziny 10!
  • W programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji:
    • Warsztaty fotograficzne – dowiedz się, jak robić świetne zdjęcia od podstaw i poznaj techniki fotografii cyfrowej oraz analogowej.
    • Wystawa fotograficzna – zobacz zdjęcia oraz projekty wykonywane przez naszych członków.
    • Spotkania z fotografami – na naszym stanowisku będziecie mieli okazję spotkać doświadczonych fotografów, porozmawiać o ich pasji, a także zasięgnąć porad. Będzie to również doskonała okazja, aby poznać Klub Fotograficzny FOCUS i dowiedzieć się, jak do nas dołączyć.
  • To świetna okazja, aby zgłębić techniczne aspekty świata fotografii i poznać pasjonatów tej sztuki.
  • Prowadzi Klub Filmowo-Fotograficzny „Focus”.
  • Gdzie i kiedy? Gmach Główny PW, sala 41 – sobota 21.09. w godz. 10:00-18:00

Współtworzenie integracyjnej przestrzeni wypoczynkowej na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej - Czyli jak zaprojektować integrującą przestrzeń wypoczynkową na kampusie Politechniki Warszawskiej, z wykorzystaniem VR. Projektowanie partycypacyjne z wykorzystaniem technologii VR we współpracy z architektem, architektem krajobrazu i studentami gospodarki przestrzennej.

Lekcje w terenie z wykorzystaniem technologii GIS - Czyli warsztat dedykowany dla nauczycieli szkół średnich, jak uczniowie mogą poznać swoją najbliższą okolicę z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i oprogramowania GIS. Przy użyciu specjalnej aplikacji mobilnej, uczniowie będą mogli eksplorować obszar, poznawać punkty zainteresowania, uzyskiwać informacje oraz zebrać dane na temat przyrody, historii lub najnowszych inwestycji w okolicy.

• Warsztaty w środę 26.09. o godz. 16.00.
  • Zapisy pod adresem joanna.kossakowska@pw.edu.pl
  • W dniach 23-26 września odbywać się będzie także kilkanaście lekcji festiwalowych dla zgłoszonych szkół i prowadzonych przez pracowników oraz studentów Naszego Wydziału.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzeń Festiwalu Nauki i zapraszamy do aktywnego udziału.

Aktualny, pełny program 28. Festiwalu Nauki z opisem wszystkim organizowanych wydarzeń dostępny jest pod poniższym linkiem: